Ubezpieczenie prywatne czy w NFZ?

Część ludzi staje przed dylematem, czy powinni się zdecydować na ubezpieczenie prywatne, czy też lepiej będzie w ich przypadku wybrać to publiczne, czyli na NFZ. Jedna i druga opcja mają swoje wady i zalety.

W przypadku ubezpieczeń z kasy chorych płacimy zazwyczaj dość dużo, ale za to otrzymujemy kompletne ubezpieczenie, które pozwala nam zarówno na pewną refundację leków, jak i na leczenie u lekarzy pierwszego kontaktu, jak i na pobyt w szpitalu lub leczenie u lekarzy specjalistów. Za dużą kwotę takie ubezpieczenia medyczne dają naprawdę dużo, z tym, że jednak czasami na wizytę u lekarze należy naprawdę długo czekać.

Prywatne ubezpieczenia

Z kolei w przypadku prywatnych ubezpieczeń sprawa wygląda całkiem inaczej. Tutaj nie mamy aż tak wielu opcji do wyboru i takich możliwości, jednakże nasze składki są niższe, a do lekarza nie trzeba tak długo czekać. Pojawia się więc pytanie, czy lepiej płacić za coś, co będzie wykonane, ale na co trzeba poczekać, czy też lepiej będzie oszczędzić, ale dostać mniejszy pakiet? Wydaje się, że żadne rozwiązanie nie jest tak do końca słuszne. Ubezpieczenie indywidualne, które wykupujemy u prywatnego ubezpieczyciela to z pewnością komfort, bo do lekarza idziemy z miejsca i bez czekania. Jednakże nie w każdym miejscu możemy liczyć na taką pomoc. W dużych miastach owszem, ale w małych miejscowościach lekarze lub placówki szpitalne czy przychodnie nie mają po prostu podpisanych umów z takimi ubezpieczycielami więc nie działają na takich zasadach.

Ubezpieczenie z NFZ i dodatkowe

Wydaje się, że najlepszą opcją byłoby posiadanie ubezpieczenia w NFZ (tym bardziej, jeżeli płaci go za nas nasz pracodawca) oraz dodatkowe wykupienie prywatnego abonamentu na wizyty, które są dla nas szczególnie ważne. Jeżeli przykładowo jakaś osoba ma problemy z sercem, to całkiem normalne jest, że abonament medyczny na wizyty u lekarzy specjalistów będzie w jej przypadku kwestią konieczną. Dzięki niemu taka osoba uniknie problemów z czekaniem i z przedłużającymi się terminami, a jednocześnie będzie w odpowiednim czasie zbadana i zdiagnozowana. Połączenie różnego rodzaju ubezpieczeń jest teraz bardzo popularne, bo skoro jest taka możliwość, to dlaczego z niej nie skorzystać? Tym bardziej że opieka prywatna zawsze realizowana jest na znacznie wyższym poziomie i w jej przypadku pacjent traktowany jest po prostu lepiej. Szpitale państwowe natomiast ledwo funkcjonują i z pewnością takich warunków nie są nam w stanie zapewnić w żadnym przypadku. Wnioski nasuwają się same i są w tym przypadku całkiem oczywiste. Na sam NFZ nie ma co liczyć.