Powietrzna pompa ciepła – fakty i mity

Powietrzna pompa ciepła zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników – i to zarówno wśród osób budujących swój dom (i tym samym poszukujących najlepszych rozwiązań energetycznych), jak i tych, którzy w planach mają wymianę starego kotła. Jak działa taka instalacja? Otóż wspomniana pompa pobiera energię z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku i wykorzystuje ją do ogrzania domu i podgrzewania wody użytkowej. Jej prostota, bezawaryjność, ekologia i ekonomia sprawiają, iż staje się jedną z najpopularniejszych pomp. Jednak mimo to wciąż istnieje na jej temat wiele niejasności i mitów, które często utrudniają podjęcie decyzji o jej zamontowaniu. Zatem jak jest w rzeczywistości? Oto kilka faktów i mitów na temat tej coraz popularniejszej instalacji.

Fakty

Powietrzna pompa ciepła zaczyna cieszyć się coraz większym uznaniem – i dlatego warto poznać jej podstawowe właściwości. Wśród nich warto wymienić:

spadek mocy grzewczej wraz ze spadkiem temperatury powietrza (urządzenie tego typu największą efektywność osiąga wtedy, gdy jest ciepło, co nie oznacza, że przy mrozie przestaje działać)pompa może sprawdzić się nie tylko jako podgrzewacz wody, ale także jako klimatyzator (funkcja ta wynika z tego, iż pompa chłodzi powietrze, z którego odbiera ciepło – wystarczy skierować je do pomieszczenia, aby osiągnąć efekt klimatyzacji)montaż pompy jest prosty i nie wymaga ingerencji w działkęNie bez znaczenia jest także fakt, iż zamontowanie takiej instalacji jest korzystne finansowo – i to zarówno na etapie montażu, jak i późniejszego użytkowania.

Powietrzna pompa ciepła - fakty i mity

Mity

Pomimo coraz częstszego wyboru takiej instalacji wciąć nie brakuje nieprawdziwych mitów na jej temat, które mogą obniżać zainteresowanie takim rozwiązaniem. Do tych najpowszechniejszych można zaliczyć:

wysoki koszt (koszt instalacji niewiele różni się od innych rozwiązań grzewczych, a dodatkowym atutem są oszczędności w zakresie uzyskiwania ciepła)pompa pracuje jedynie w dodatnich temperaturach (urządzenie działa w zakresie temperaturowym od -25 do +45 stopni Celsjusza)pompa nadaje się jedynie do łagodnego klimatu (warto tu podkreślić, iż takie urządzenia doskonale sprawdzają się w mroźnej Skandynawii)użytkowanie pompy kosztuje tyle co użytkowanie energii elektrycznej (pobierana przez pompę energia służy jedynie do zasilania jej sprężarki)Jednocześnie należy obalić błędne przekonanie o tym, iż obsługa pompy powietrznej jest skomplikowana i wymaga dużego zaangażowania. Nic bardziej mylnego. Instalacja tego typu jest bezobsługowa i co ważne – bezawaryjna. A przy tym jest bardzo ekologiczna.

Powietrzna pompa ciepła to praktyczne, ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, które może przynieść wiele korzyści. Warto po nie sięgnąć i cieszyć się energią uzyskiwaną w naturalny sposób.

Sprawdź na stronie https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-pcwu-dla-cwu/.