Wytrzymałe i trwałe narzędzia

Stosunkowo rzadko występującym minerałem jest diament. Jest to także wyjątkowo twardy minerał. Wykorzystywany jest w jubilerstwie, ale nie tylko. Służy także do produkcji różnego rodzaju narzędzi. Ale uwaga: narzędzia nie są pokryte naturalnymi diamentami, ale proszkiem pozyskanym z syntetycznych diamentów. Wyjątkowo rzadko do produkcji narzędzi wykorzystuje się diamenty naturalne. Jeśli już, to są to diamenty, których nie da się wykorzystać w jubilerstwie.

Jakie narzędzia są dostępne na rynku?

Wytrzymałe i twarde jak diament narzędzia diamentowe wykorzystywane są do obróbki najtwardszych materiałów. Wykorzystywane są do obróbki skrawaniem, do cięcia i wiercenia otworów. Szeroki wybór narzędzi diamentowych sprawia, że znalazły one zastosowanie w wielu branżach. Chętnie sięgają po nie zakłady kamieniarskie oraz firmy budowlane. Wśród narzędzi diamentowych są również i takie, które mają zastosowanie w warunkach domowych. Do takich narzędzi należą na przykład diamentowe wiertła. Zarówno w przemyśle budowlanym jak i w warunkach domowych bardzo przydatne są diamentowe tarcze. Mają one różną średnicę, majsterkowicze sięgają więc po te o małej średnicy. Tarcze diamentowe różnią się między sobą nie tylko średnicą, ale także budową. W efekcie można ciąć nimi naturalny kamień, lekko zbrojony beton czy klinkier, który jest materiałem kruchym.

Wytrzymałe i trwałe narzędzia

Jak wykorzystywać narzędzia diamentowe?

Technika diamentowa jest niezwykle precyzyjna. Decydując się na zakup narzędzi diamentowych należy pamiętać, że ciepło jest niezwykle szkodliwe dla tych narzędzi. Stąd też zachodzi konieczność stosowania odpowiedniego chłodziwa. Stosunkowo często używanym chłodziwem do narzędzi diamentowych jest po prostu zwykła woda. Ale oprócz niej chłodziwem może być także olej lub minerał. Narzędzie diamentowe nie są tanie. Aby więc służyły jak najdłużej, należy eksploatować je zgodnie z zaleceniami producenta.

Technika diamentowa mogła rozwijać się dopiero od połowy lat 50. XX wieku. Wtedy to udało się dokonać syntezy sztucznych diamentów.

Więcej na https://www.husqvarnacp.com/pl/narzedzia-diamentowe/

Dodaj komentarz