Składka na OC: co ma na nią wpływ?

Co roku każdy kierowca zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia OC. Jest to jedyne w naszym kraju ubezpieczenie obowiązkowe dla posiadaczy samochodów. Składa uzależniona jest od wielu czynników. Narzędziem, które pozwala ją szybko obliczyć jest OC kalkulator. Zobaczmy, od czego zależy składka na ubezpieczenie OC.

Marka i model pojazdu

Istotnym elementem, na który firmy ubezpieczeniowe zwracają uwagę przy ustalaniu wysokości składki jest model oraz marka samochodu. Wiele statystyk pokazuje, że niektóre auta zdecydowanie częściej uczestniczą w zdarzeniach drogowych. Posiadacze tych właśnie samochodów muszą liczyć się z większą składką.

Składka na OC: co ma na nią wpływ?

Pojemność silnika

Wiele osób z pewnością mocno się w tym miejscu zdziwi i zapyta dlaczego pojemność silnika ma wpływać na wysokość składki OC. Otóż wyjaśnienie jest proste: kiedy rośnie pojemność silnika, rośnie również jego moc. A im większa moc, tym większe prędkości można rozwijać, jadąc autem. Statystyki pokazują, że szybsza jazda jest bardziej ryzykowna. Kiedy dochodzi do zdarzenia, uszkodzenia są dużo większe. Dlatego firmy ubezpieczeniowe stosują wyższe składki w przypadku samochodów z większą pojemnością silnika.

Przebieg

To kolejny element, który istotnie wpływa na wysokość składki OC. Im auto ma większy przebieg, tym z wyższą składką na OC trzeba się liczyć. Z czego to wynika? Firmy ubezpieczeniowe uważają, że większy przebieg to większe zużycie samochodu. A to z kolei oznacza zdecydowanie mniejsze bezpieczeństwo podczas jazdy. W efekcie ryzyko, że niezbędne będzie skorzystanie z ubezpieczenia jest zdecydowanie większe.

Data urodzenia właściciela

Jeśli idzie o ten element, to bez wątpienia korzystniejsza jest sytuacja starszych posiadaczy samochodów. Im bowiem młodszy posiadacz auta, tym większą składkę będzie zobowiązany zapłacić.

Polisa OC jest w naszym kraju dla kierowców obowiązkowa. Wielu sprawdza wysokość składki jeszcze przed koniecznością jej opłacenia. Pomocne w tym okazuje się być narzędzie, którym jest OC kalkulator. Korzystanie z niego jest darmowe.

Więcej na https://kalkulator.mtu24.pl/motor/ikdirmtu24pl/vehicle

Dodaj komentarz