Co wpływa na wysokość składki OC

Każdy osoba, która chcę posiadać samochód na terenie Polski, musi wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Jeśli tego nie uczyni, będzie zmuszona zapłacić karę, która jest tym dotkliwsza, im przez dłuższy czas pozostajemy bez ubezpieczenia. Nie każdy z nas jednak wie, co wpływa na wysokość składki takiego ubezpieczenia.

Aby dowiedzieć się jakie parametry mają wpływ na wysokość naszej składki, wystarczy nam kalkulator ubezpieczenia samochodu. To niezwykle przydatne narzędzie, które znajdziemy na wielu stronach internetowych, a które pozwoli nam nie tylko obliczyć własną składkę, ale też pokażę jakie czynniki są decydujące względem wysokości opłaty.

Na wysokość składki ma wpływ oczywiście marka i model samochodu

Ubezpieczenie przypisywane jest bowiem do konkretnego pojazdu, a ubezpieczyciel wylicza, które pojazdy, jakich marek statystycznie najczęściej uczestniczą w wypadkach. Ważna jest też pojemność silnika. Im jest ona większa, tym większa jest moc. Efektem pojazd jest w stanie rozwinąć większą prędkość. Samochody mogące rozwijać duże prędkości, w momencie zderzenia powodują rozleglejsze szkody niż auta „słabsze”. Im większy prawdopodobny rozmiar szkód spowodowanych danym pojazdem, tym wyższa składka OC. Liczy się też przebieg. Im jest większy, tym ubezpieczyciel uznaje nasz pojazd za bardziej awaryjny i zawodny.

Co wpływa na wysokość składki OC

Oprócz danych związanych z samochodem ważne też są dane osobowe właściciela pojazdu

Znaczenia ma nawet data urodzenia. Ubezpieczyciel wychodzi bowiem z założenia, im młodszy jest kierowca, tym statystycznie może spowodować więcej szkód, zatem ryzyko jego ubezpieczenia będzie większe. Skorelowany jest z tym czas posiadania prawa jazdy. Im krócej je mamy, tym więcej będziemy musieli zapłacić. Statystycznie najwyższą stawkę zapłacić będą musieli młodzi i niedoświadczeni kierowcy. Ostatecznie na wysokość składki wpływ na miejsce zamieszkania, a także nasz stan cywilny. Statystycznie bowiem najmniej wypadków powodują osoby, które mają partnera lub partnerkę oraz dzieci. Kiedy wożą swoją rodzinę w samochodzie, bardziej są skłonni do ostrożnej i odpowiedzialnej jazdy.

Więcej na https://kalkulator.mtu24.pl/motor/ikdirmtu24pl/vehicle

Dodaj komentarz