Czym kierować się wybierając bankową lokatę?

Lokaty terminowe ma w swojej ofercie każdy bank, który prowadzi działalność na terenie Polski. Jest to instrument finansowy, którym interesują się głównie osoby, które chcą swoje oszczędności bezpiecznie zainwestować. Różnorodność oferty sprawia, że wybranie lokaty, która przyniesie najwięcej korzyści nie jest proste. Czym należy sugerować się wybierając dla siebie depozyt terminowy?

Oprocentowanie

Zdecydowanie najczęściej wybierają lokatę zwracamy uwagę na jej oprocentowanie. Zysk, który przyniesie nam wybrana przez nas lokata jest uzależniony od wysokości oprocentowania. Lokatę możemy założyć w każdym banku, niezależnie, który wybierzemy, zawsze wybierzmy lokatę, która ma wyższe oprocentowanie. Znalezienie dzisiaj lokaty, która ma wysokie oprocentowanie jest bardzo trudne. Większość banków proponuje takie samo oprocentowanie, a jeśli jest ono inne, to różnice są niewielkie. Pamiętajmy jednak, że zakładając lokatę na dużą sumę, nawet niewielka różnica w oprocentowaniu nabiera dużego znaczenia.

Czym kierować się wybierając bankową lokatę?

Dopisywanie odsetek, czyli ich kapitalizacja

Wysokość oprocentowania to tylko jeden z czynników, który w przypadku lokat terminowych jest istotny. Nasz zysk z lokaty zależy również od tego, jak często bank dopisywał będzie odsetki do kapitału. Lokata, do której odsetki dopisywane są każdego dnia jest dla nas najbardziej korzystna. Dzięki temu następuje maksymalizacja zysków, lokata jest atrakcyjna. W większości banków odsetki są jednak dopisywane dopiero na koniec.

Czas trwania lokaty

Lokatę zakładamy na ściśle określony czas. Do wyboru mamy zarówno lokaty krótko-, średnio- jak i długoterminowe. Im czas trwania lokaty jest dłuższy, tym większy zysk przyniesie nam lokata. Ale przez czas trwania lokaty dostęp do gotówki będziemy mieć mocno utrudniony lub niemożliwy. Oczywiście zawsze możemy umowę rozwiązać wcześniej, ale odbędzie się to kosztem utraconych odsetek. Na korzystanie z pieniędzy pozwala lokata nocna. Środki są oprocentowane tylko nocą,  w ciągu dnia możemy je swobodnie wypłacić.

Dodaj komentarz