Podział funduszy i opłaty

Podział rozwiązań jakimi są najlepsze fundusze inwestycyjne bierze na tapetę głównie cel inwestycyjny. Jest to punkt docelowy, do jakiego klient chce dojść po zakończeniu współpracy z instytucją finansową. Nie jest to jednak jedyne kryterium. Bankowcy stworzyli całą długą listę, która ma na celu zobrazowanie funduszów inwestycyjnych. Przykład?

Podział funduszy i opłatyMamy do czynienia na przykład z funduszami agresywnego wzrostu. Są one bardzo ryzykowne i niewielu na nie się decyduje. Osoby, które mają do dyspozycji sporą ilość gotówki chętnie zdobywają się na taki krok. Agresywny fundusz jaki oferuje niejedno towarzystwo funduszy inwestycyjnych bowiem bardzo duży zysk, jednakże można również sporo stracić, ponieważ w takim wypadku inwestuje się w małe firmy, które niewiele znaczą na rynku, podupadają, ale mogą się wydostać z problemów i zadowolić swoich kontrahentów. Kolejnym rodzajem są fundusze wzrostu kapitałowego.

W tym wypadku zysk jest o wiele niższy, jednakże nie ma się co przejmować, ponieważ jest on prawie pewny. Bankowcy w takim wypadku inwestują bowiem w akcje firm o pewnej i stabilnej pozycji na giełdzie. Bardzo ciekawym tworem są fundusze kapitałów zagranicznych. To dzięki nich możemy obserwować sytuacje na giełdach innych niż warszawska. Jak doskonale zdajemy sobie sprawę na zachodzie jest w co inwestować i z pewnością jest to bardziej opłacalne dla osób, które znają się na rzeczy i wiedzą jak się poruszać w świecie giełd zagranicznych.

Opłaty prowadzenia funduszu

Jak każdy twór finansowy, czy bankowy, fundusze inwestycyjne muszą być odpowiednio prowadzone, doglądane, udoskonalane i reklamowane. Instytucje pieniężne, a więc towarzystwa funduszy inwestycyjnych nie mogą wydawać na to pieniędzy w własnej kieszeni, dlatego stosowane są różnego rodzaju opłaty manipulacyjne. I tak w przypadku niektórych kont, czy rachunków bankowych musimy comiesięcznie odprowadzać jakąś, zazwyczaj nieznaczną kwotę na potrzeby i rozwój banku.

Tak samo jest w przypadku niektórych funduszów inwestycyjnych. Tutaj jednak stosuje się fachową, bankową terminologie, zazwyczaj bliżej nieznaną zwykłym klientom. Fundusze typu load to takie, gdzie pobierana jest opłata manipulacyjna. Może być ona uiszczana przy zawieraniu umowy, lub przy jej kończeniu, albo i tu, i tu.

Jeżeli chodzi o niektóre fundusze może być ona pobierana co miesiąc, raz na pół roku, czy raz na rok. Fundusze typu no-load to takie, w których nie pobiera się żadnych opłat, a uczestniczenie w nich i korzystanie z wszelkich usług powinno być darmowe. To ostatnie jednak nie jest tak oczywiste. W większości instytucji finansowych samo założenie i zwyczajne prowadzenie funduszu jest faktycznie darmowe. Jednakże, aby móc na przykład podglądać postępy konta, musimy uiścić dodatkową opłatę.

Przy wyborze funduszu inwestycyjnego, warto zastanowić się, czy ma być on darmowy, czy płatny. Te drugie zazwyczaj są bardziej otwarte na klientów, nowoczesne i przyjazne, a także zatrudniają więcej specjalistów, dzięki czemu zysk może okazać się pewniejszy, a starty znikome.

Dodaj komentarz