UBEZPIECZENIA Ubezpieczenia – blog o ubezpieczeniach

September 10, 2018

Witaminy i minerały, których potrzebują paznokcie

Filed under: Porady — o-ubezpieczeniach @ 8:31 am

Witaminy i minerały, których potrzebują paznokciePopękana skórka wokół paznokci, one same matowe, a często także połamane i rozwarstwione: takie paznokcie ma niestety wiele kobiet. Taka kondycja paznokci to efekt niewłaściwej ich pielęgnacji, ale przede wszystkim sygnał braku w diecie witamin i minerałów.

Jakie składniki są najbardziej potrzebne paznokciom?

Paznokcie muszą być odżywiane witaminami i minerałami tak jak wszystkie nasze narządy. Potrzebują one przede wszystkim witamin z grupy B, witaminy A i biotyny. Do tego potrzebne są im minerały. Najważniejsze z nich to: wapń, żelazo, magnez, cynk i krzem. Wszystkich tych składników możemy dostarczyć paznokciom wraz z pożywieniem. Problemy z paznokciami mogą pojawić się nawet wtedy, gdy w jadłospisie nie brakuje nabiału, pełnoziarnistego pieczywa, grubych kasz, ryb, nabiału, chudego mięsa, warzyw i owoców. Niedobór witamin i minerałów może być skutkiem kuracji antybiotykami czy palenia papierosów. Na niedobór pewnych składników odżywczych cierpią często amatorzy czarnej kawy.

Odżywki i suplementy diety

Składników odżywczych możemy dostarczyć paznokciom od zewnątrz stosując odżywki. Mogą one zawierać keratynę, teflon, proteiny albo ceramidy. Czasem jednak paznokcie potrzebują bardziej radykalnego wsparcia. Wtedy trzeba wybrać jeden z suplementów diety na paznokcie. Zawierają one kompleks niezbędnych witamin i minerałów dobranych specjalnie pod kątem wymagań paznokci. Znajdziemy więc w nich witaminę A i E, witaminy z grupy B, cynk, krzem i biotynę. Kondycję paznokci wzmacniają również suplementy z wyciągiem ze skrzypu i pokrzywy. Preparaty na paznokcie dostępne są w każdej aptece. Są to leki ogólnie dostępne, sprzedawane bez recepty.

Składników odżywczych, których potrzebują paznokcie możemy dostarczać zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Paznokcie, które są dobrze odżywione są mocne, gładkie i lśniące. Plusem łykania suplementów na paznokcie jest to, że odżywiają one także włosy. Warto pamiętać, że witamin i minerałów trzeba im dostarczać systematycznie, a nie dopiero wtedy, gdy staną się kruche.

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

Powered by WordPress