UBEZPIECZENIA Ubezpieczenia – blog o ubezpieczeniach

June 14, 2019

Ubezpieczenie grupowe. Wady i zalety

Filed under: Ubezpieczenia — o-ubezpieczeniach @ 9:10 am

Ubezpieczenie grupowe to forma dobrowolnego ubezpieczania, które różni od innych ubezpieczeń to, że objęta jest nim grupa, przynajmniej kilku osób.

Jak to działa?

Ubezpieczenie grupowe to formuła, która może obejmować na przykład pracowników danego przedsiębiorstwa, uczniów, nauczycieli czy pracowników danej szkoły. Klientów biura podróży czy też kredytobiorców, którzy w danym banku mają kredyt hipoteczny. Najczęściej możliwość zawarcia ubezpieczenia grupowego pojawia się już u trzech chętnych do wykupu polisy osób. Nieco inne zasady panują w przypadku przedsiębiorstw. Kiedy zatrudnienie jest poniżej dziesięciu osób, to wszyscy pracownicy muszą zgodzić się na ubezpieczenie grupowe. W firmach, które mają na przykład pięćset pracowników, możliwość ubezpieczenia tego typu pojawia się, kiedy ponad połowa załogi, zgodzi się przystąpić do ubezpieczenia.

Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu samochodu

Zalety i wady

Największą zaletą tego typu ubezpieczeń jest ich koszt. Ubezpieczenie grupowe jest tańsze niż indywidualne, gdyż towarzystwo ubezpieczeniowe „dostaję” tutaj od razu wielu klientów. Oznacza to duży wpływ gotówki, który byłby mniej okazały, gdyby wszystkie te osoby ubezpieczały się osobno za pośrednictwem agenta, któremu trzeba też wypłacić prowizje. Ubezpieczenie tego typu jest też wygodne. Wszyscy pracownicy, uczniowie czy inne osoby są objęci takim samym zakresem ochrony. Jeśli ubezpieczamy się w pracy, to nie musimy niczym się zajmować. Wszystkie formalności załatwi za nas zakład pracy. Naszym obowiązkiem jest jedynie wyrażenie zgody na ubezpieczenie. Dodatkowo nie musimy się tutaj obawiać wszelkich badań i wywiadów ze strony ubezpieczyciela. Wadą ubezpieczenia grupowego jest to, że często przeniesienie obowiązków na kogoś innego, powoduje, że przestajemy się interesować własnym ubezpieczeniem. Nie znamy jego zakresu, kwot, jakie nam przysługują w ramach odszkodowania czy wyjątków, kiedy ubezpieczenie nie działa. Dodatkowo musimy mieć świadomość, że w polisie grupowej nie jesteśmy stroną umowy, co oznacza, że nasza pozycja prawna jest tu słabsza niż w umowie indywidualnej.

Dowiedz się więcej na: https://www.uniqa.pl/ubezpieczenia-dla-firm/na-zycie

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.

Powered by WordPress