UBEZPIECZENIA Ubezpieczenia – blog o ubezpieczeniach

May 22, 2019

Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC samochodu?

Filed under: Ubezpieczania komunikacyjne — o-ubezpieczeniach @ 10:56 am

Co roku każdy posiadacz pojazdu zmechanizowanego, zarejestrowanego na terenie Polski musi zapłacić ubezpieczenie OC samochodu. Brak opłaconej na czas składki skutkuje wysokimi karami i brakiem możliwości poruszania się własnym pojazdem. Niewiele osób wie jednak, od czego zależy wysokość płaconej składki.

Czym jeździsz?

Powiedz mi, czym jeździsz, a ja powiem ci, ile za to zapłacisz. Ubezpieczenie OC samochodu zależy bowiem w dużej mierze od tego, jaki samochód będzie przedmiotem ubezpieczenia. Zasada, która w tym przypadku obowiązuje, jest bardzo prosta i przejrzysta. Im szybszym samochodem chcemy jeździć, tym wyższa będzie nasza składka OC. Więcej zapłacą też właściciele pojazdów sportowych i uznawanych za luksusowe. Mniejsza składka dotyczy tych użytkowników dróg, którzy zdecydowali się na zakup pojazdu rodzinnego. Takie zróżnicowanie jest podyktowane oczywiście rachunkiem prawdopodobieństwa, które przyjmuje towarzystwo ubezpieczeniowe. Im większe możliwości rozwijania szybkości ma samochód, tym większe jest prawdopodobieństwo, że będziemy jeździć szybciej. Szybkość zaś to najczęstsza przyczyna wypadków samochodowych. Dlatego właśnie posiadacze takich samochodów, są obłożeni wyższą opłatą.

Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC samochodu?

Gdzie mieszkasz?

Choć może się to wydawać wielu osobom zaskakujące, to wpływ na wysokość składki OC ma to, gdzie mieszkamy. Dużo więcej wyda zatem mieszkaniec dużego miasta, a mniejszą składkę zapłaci osoba, która zdecydowała się na zamieszkanie na wsi. Tu także w grę wchodzi rachunek prawdopodobieństwa. W zatłoczonym mieście, gdzie jest duży ruch, łatwiej o stłuczkę czy wypadek. Tym samym ubezpieczyciel musi odpowiednio zbilansować ryzyko, że będzie zmuszony do wypłaty stosownego odszkodowania. Na samą wysokość składki wpływ mają też inne zmienne osobowe. Najmniej zapłacą na przykład osoby w wieku czterdziestu lat, które od dwudziestu lat mają prawo jazdy. Najwięcej osoby młode, które prawo jazdy nabyły niedawno. Wynika to z faktu, że ubezpieczyciel doskonale wie, że statystycznie sprawcami większości wypadków drogowych są właśnie świeżo upieczeni użytkownicy samochodów.

Zobacz także: https://www.uniqa.pl/ubezpieczenia-dla-ciebie/ubezpieczenie-oc

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.

Powered by WordPress