UBEZPIECZENIA Ubezpieczenia – blog o ubezpieczeniach

September 6, 2018

Leki na grzybicę paznokci

Filed under: Porady — o-ubezpieczeniach @ 8:26 am

Leki na grzybicę paznokciBardzo częstym schorzeniem jest grzybica paznokci. Zdecydowanie najczęściej choroba atakuje paznokci stóp. Leczenie choroby nie jest łatwe, a dobór leków zależy od tego, czy przyczyną grzybicy są drożdżaki czy też dermatofity. Leki dobierane są przez dermatologa także do stopni zaawansowania schorzenia.

Grzybicą paznokci można zarazić się bardzo łatwo. Leczenie trwa najczęściej dość długo, nie należy jednak zwlekać z wizytą u lekarza, gdyż nieleczona grzybica paznokci może zaatakować także dłonie.

Leki doustne

Leki te zlecane są pacjentom z mocno zaawansowaną postacią grzybicy oraz w przypadku, gdy przyczyną choroby są dermatofity. Do leków doustnych stosowanych w leczeniu grzybicy należą:

  • Działa grzybobójczo na dermatofity;
  • Najczęściej stosowany lek w terapii pulsowej, która polega na tym, że pacjenci przyjmują go z przerwami o stałym okresie;

Leki doustne stosowane w leczeniu grzybicy paznokci dostępne są tylko na receptę. Wszystkie z wymienionych leków należą do preparatów nowej generacji. Powodują mniej skutków ubocznych, a leczenie trwa krócej.

Leki miejscowe

Sprawdzają się tylko w przypadku niezaawansowanej grzybicy. Nie zawsze działają równie skutecznie, jak leki doustne. Stąd też często zapisywane są jako leki uzupełniające leczenie farmaceutykami doustnymi. Najczęściej stosowane leki miejscowe to:

  • Stosuje się go w połączeniu w roztworem mocznika;
  • amorolfina;

Leki do stosowania bezpośrednio na chore paznokcie mają postać bezbarwnego lakieru lub maści. W zależności od preparatu nanosi się je na płytkę paznokciowa raz dziennie lub raz na tydzień. Preparaty o działaniu miejscowym trzeba stosować systematycznie przez długi okres.

Im wcześniej grzybica paznokci zostanie wykryta, tym może zostać szybciej wyleczona. Leczenie miejscowe jest rzadko skuteczne w stu procentach, dlatego często łączy się je z terapią w postaci leków doustnych. Leki miejscowe działają tylko w przypadku, gdy zmiany są jeszcze mało zaawansowane.

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

Powered by WordPress