UBEZPIECZENIA Ubezpieczenia – blog o ubezpieczeniach

March 8, 2019

Leasing samochodu: rozwiązanie godne uwagi

Filed under: Porady — o-ubezpieczeniach @ 10:46 am

Leasing samochodowy to rozwiązanie cieszą się bardzo dużą popularnością zwłaszcza wśród właścicieli firm. Warto jednak pamiętać, że skorzystać z takiej formy kupna samochodu mogą również osoby prywatne. Zobaczmy czym jest leasing, jakie są jego rodzaje i dlaczego warto z niego skorzystać.

Co to takiego?

Leasing samochodowy to rodzaj umowy, która zawierana jest między leasingodawcą, czyli podmiotem finansującym, a leasingobiorcą, czyli użytkownikiem. W związku z nią leasingodawca dzierżawi leasingobiorcy wybrany samochód. W związku z tym leasingobiorca zobowiązany jest do wpłacania na wskazane konto określoną kwotę pieniędzy w określonych terminach.

Leasing samochodu: rozwiązanie godne uwagi

Rodzaje leasingu

Wyróżnia się kilka rodzajów leasingu. Do wyboru są w związku z tym leasing:

  • operacyjny;
  • finansowy;
  • zwrotny.

W przypadku leasingu operacyjnego właścicielem samochodu jest podmiot finansujący. W związku z tym to on zobowiązany jest do dokonywania odpisów motoryzacyjnych. Jeśli osoba, która zdecydowała się skorzystać z leasingu jest osobą prawną, może skorzystać z opcji wpisania takiego leasingu w koszty prowadzonej działalności.

W przypadku leasingu finansowego stroną dokonującą odpisów amortyzacyjnych jest leasingobiorca. Kiedy umowa leasingowa dobiega końca, to osoba użytkująca auto zostaje jego właścicielem.

W przypadku leasingu zwrotnego miejsce ma sprzedaż firmowego samochodu firmie leasingowej. Następnie podpisywana jest umowa leasingowe, która pozwala na użytkowanie samochodu. To rozwiązanie idealne dla firm, których sytuacja finansowa z różnych względów jest dość trudna. Warto dodać, że taka forma leasingu może obejmować również inne przedmioty wchodzące w skład majątku firmy.

Zalety

Leasing samochodowy ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim pozwala na skorzystanie z ulg podatkowych. Raty leasingu można wpisać w koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeśli zdecydujemy się na leasing operacyjny, możemy odliczyć podatek VAT nawet w wysokości sześćdziesięciu procent. Trzeba jednak pamiętać, że określona jest maksymalna kwota odliczenia – obecnie wynosi ona sześć tysięcy złotych. Leasing to brak konieczności zainwestowania jednorazowo dużych środków finansowych. Warto wspomnieć, że w przypadku leasingu ocena zdolności kredytowej nie jest tak restrykcyjna, jak w przypadku kredytu.

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

Powered by WordPress