UBEZPIECZENIA Ubezpieczenia – blog o ubezpieczeniach

December 23, 2018

Krótka historia pizzy

Filed under: Porady — o-ubezpieczeniach @ 9:57 am

Przysmak biedoty z przedmieść Neapolu, dziś serwowana jest w wielu restauracjach na całym świecie. Bez względu na to, gdzie pojedziemy, czy będą to Stany Zjednoczone, Europa czy Australia, wszędzie, w każdym mieście znajdzie się nasza ulubiona pizza. Kielce, Poznań, Gdańsk czy Warszawa, także w każdym polskim mieście bez trudu trafimy na restauracje serwującą tę potrawę. Jednak jak to się stało, że pizza w ogóle powstała?

Pierwsza pizza to płaski chleb, który został wysmarowany tym, co było pod ręką. Na samym początku było to danie proste, które funkcjonowało nieco jak kanapka, którą da się szybko zjeść między przerwami w pracy. Pierwsza pizza to chleb obłożony ziołami, kawałkiem sera albo ryby, zwilżony oliwą lub smalcem. Pomidory nie zostały jeszcze odkryte, a mięso było zbyt drogie, żeby je umieszczać na zwykłej kanapce, którą kupowali głównie ubodzy.

Pizza zyskała sławę po raz pierwszy w 1889 roku, już po zjednoczeniu Italii, gdy na tronie usiedli na chwilę członkowie dynastii sabaudzkiej. Pochodzili z Piemontu, bardziej wówczas francuskiego niż włoskiego, więc kiedy pojawili się w Neapolu Raffaele Esposito, szef kuchni pizzerii Brandi przy via Toledo podsunął królowej Małgorzacie pod nos placek z sosem pomidorowym, mozzarellą i bazylią, Królowa się zachwyciła, a popularna dziś Margherita stała się lokalnym przysmakiem. Kolejnym krokiem na rzecz rozpowszechnienia pizzy była masowa emigracja Włochów do USA. W Ameryce handel uliczny będący domeną imigrantów z Italii został zakazany, więc przedsiębiorczy neapolitańczycy otwierali pizzerie, by utrzymać swoje rodziny. Bardzo szybko Amerykanie zakochali się w pizzy. Jednak postanowili nieco zmienić jej skład i przystosować ten przysmak do gustów amerykanów. Przemiana pizzy wiązała się także z upowszechnieniem masowej hodowli bydła. Dzięki temu mięso zwierząt hodowlanych stało się tańsze, a tym samym jego wykorzystanie powszechniejsze. Pizza zaczęła przybierać inne formy, a przede wszystkim mieć jeszcze więcej dodatków. Pojawił się dodatkowy ser, mięso oraz warzywa, a nawet owoce.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/kielce

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

Powered by WordPress