UBEZPIECZENIA Ubezpieczenia – blog o ubezpieczeniach

May 23, 2016

Jak uzyskać auto zastępcze po kolizji

Filed under: Ubezpieczenia — o-ubezpieczeniach @ 11:46 am

Przy dzisiejszym ruchu samochodowym co jakiś czas przydarzają się nam kolizje. Nie bez powodu mówi się, że kierowcy dzielą się na tych, którzy już zaliczyli stłuczkę i na tych, którzy dopiero ją zaliczą.

Gdy już spotka nas to nieszczęście, warto wiedzieć jak postępować. Po pierwsze nie wpadajmy w panikę. Wiele osób robi to, ponieważ obawia się że zostanie bez samochodu na długi okres czasu. Owszem, rozbite auto musi przejść cały proces naprawy, poprzedzony wydaniem opinii rzeczoznawcy i wypłatą odszkodowania. Jednak nie jesteśmy na straconej pozycji, jeśli nasz ubezpieczyciel oferuje w cenie opcję samochodu zastępczego.

Auto zastępcze

Auto zastępcze jest bardzo przydatne podczas gdy nasz samochód jest w naprawie powypadkowej, lub oczekuje na opinię rzeczoznawcy. To wszystko zabiera czas, a my potrzebujemy auta do przemieszczania się. Wystarczy zwrócić się z pisemną prośbą o skorzystanie z tej usługi do naszego towarzystwa ubezpieczeniowego, dołączając dowód uczestnictwa w kolizji, a pojazd zastępczy otrzymamy jeszcze tego samego dnia. Korzystanie z auta zastępczego jest darmowe. Za tą usługę płacimy podczas corocznych opłat za ubezpieczenie OC. Opłata jest niejako zintegrowana z naszą stawką ubezpieczeniową.

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Co jednak gdy nasze towarzystwo ubezpieczeniowe nie oferuje takiej możliwości, lub nie wybraliśmy jej jako opcji? Jeśli kolizja jest z winy innego kierowcy – sytuacja nie jest jeszcze przesądzona. Możemy bowiem skorzystać z usługi zastępczego auta od ubezpieczyciela kierowcy-sprawcy. Assistance samochód zastępczy uzyskujemy wtedy podczas zgłaszania szkody, musimy też udowodnić, że ubezpieczony jest sprawcą kolizji (wystarczy policyjna notatka z miejsca zdarzenia). Wypełniamy formularze, załatwiamy formalności i otrzymujemy do dyspozycji pojazd. W tym wypadku nie będzie nas to nic kosztowało, ponieważ koszty zostaną pokryte z polisy sprawcy. Tylko niektóre firmy wymagają opłaty z własnej kieszeni. Istnieje jeszcze możliwość uzyskania auta zastępczego z wypożyczalni samochodowej, ale tu koszty są już większe i musimy pokryć je sami w całości.

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

Powered by WordPress