UBEZPIECZENIA Ubezpieczenia – blog o ubezpieczeniach

July 3, 2019

Jak płacić mniej za OC?

Filed under: Porady — o-ubezpieczeniach @ 1:04 pm

Każdy z kierowców musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie samochodowe. Polisa OC jest bowiem gwarancją, że w przypadku kiedy doprowadzimy do kolizji drogowej, ubezpieczyciel będzie miał środki, które zagwarantują mu wypłatę odpowiedniego odszkodowania. Każdy jednak z nas chcę zapłacić za polisę najtaniej. Jak to zrobić?

Zasada

Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z zasady działania polisy OC. Zakres ochrony oraz działania reguluje tutaj ustawa. Co to oznacza w praktyce? Ano to, że bez względu na to z której oferty, którego towarzystwa ubezpieczeniowego nie skorzystamy, to otrzymamy dokładnie taki sam produkt. W efekcie jedynym kryterium wyboru powinna być dla nas cena danej polisy. Im jest ona tańsza, tym lepiej, bowiem nie ma tutaj różnicy w jakości. Wyjątkiem są sytuacje, w których decydujemy się także na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem porównanie cen OC w kalkulatorze.

Jak płacić mniej za OC?

Czy mamy na to wpływ?

tym ile zapłacimy za składkę OC, decyduje wiele zmiennych. Na wiele z nich nie mamy żadnego wpływu. Nie zmienimy na przykład swojej metryki ani nawet miejsca zamieszkania. Na kilka rzeczy mamy jednak wpływ i możemy doprowadzić do sytuacji, w której nasza polisa będzie kosztować nas mniej. Takim czynnikiem jest choćby wybór samochodu. Ubezpieczyciel bierze bowiem pod uwagę markę i model ubezpieczanego pojazdu. Najdroższe są sportowe pojazdy o dużych pojemnościach silnika. Wynika to z faktu, że ubezpieczyciel wychodzi z założenia, że skoro mamy możliwość osiągnięcia wysokich prędkości, to z tej możliwości skorzystamy. Prędkość zaś jest przyczyną większości wypadków drogowych notowanych na naszych drogach. Chcąc zatem obniżyć wysokość składki, możemy zdecydować się na zakup innego samochodu. Najtaniej w tym przypadku zapłacimy, jeśli chodzi o samochody, uznawane przez ubezpieczyciela za rodzinne. Będzie to na przykład Fiat oraz Skoda. Na wysokość składki wpływ mają też zniżki, które mamy za bezwypadkową jazdę. Zatem oszczędnością jest tutaj ostrożne jeżdżenie.

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.

Powered by WordPress