UBEZPIECZENIA Ubezpieczenia – blog o ubezpieczeniach

March 2, 2019

Czym można mierzyć ciśnienie?

Filed under: Porady — o-ubezpieczeniach @ 7:23 am

Ciśnienie to jedna z tych wartości, która mierzona jest w różnych sytuacjach. Chyba każdy z nas doskonale wie, czym jest ciśnienie tętnicze krwi. Mierzymy je po to, aby uchronić się przed tragicznym w skutkach wylewem krwi do mózgu. Ciśnienie występuje również w oponach niezbędnych do jazdy samochodem. Wówczas mierzymy je po to, aby wiedzieć, czy jego wartość jest prawidłowa, a tym samym czy nie zagraża bezpieczeństwu jazdy. Mówiąc o ciśnieniu, nie można również zapomnieć o ciśnieniu atmosferycznym. W każdym przypadku sięga się po nieco inne przyrządy do mierzenia ciśnienia. Zobaczmy czym zmierzymy ciśnienie.

Czym mierzy się ciśnienie w zakładach przemysłowych?

Pomiar ciśnienia w zakładach przemysłowych wykonuje się za pomocą tak zwanych manometrów. Jak się okazuje, manometry to urządzenia, które widział przynajmniej raz każdy kierowca, który chciał na stacji benzynowej sprawdzić czy ciśnienie panujące w oponach jego auta jest prawidłowe. Po podłączeniu manometru do opony wystarczy zaledwie kilka chwil, aby wiedzieć, jakie panuje w niej ciśnienie. Manometry znaleźć można również w warsztatach samochodowych. Są powszechnie wykorzystywane w najróżniejszych laboratoriach. Sprawdzają się wówczas, gdy trzeba zmierzyć ciśnienie w instalacjach pneumatycznych oraz hydraulicznych. Mówiąc o manometrach, trzeba konieczności wspomnieć, że obecnie występuje kilka ich rodzajów. Najczęściej wykorzystywane są te manometry, których konstrukcję oparto na rurce Bourdona.

Czym można mierzyć ciśnienie?

Pomiar ciśnienia w stacji meteorologicznej

W stacjach meteorologicznych również prowadzi się pomiar ciśnienia. Wykorzystuje się jednak nieco inne narzędzie. Meteorolodzy bazują na barometrach. Te używane najczęściej mają dołączony mechanizm rejestrujący. Dzięki temu można rejestrować zmiany ciśnienia atmosferycznego przez całą dobę bez względu na to, czy w stacji ktoś akuratnie przebywa.

Pomiar ciśnienia jest w wielu wypadkach bardzo ważny. Zbyt wysokie ciśnienie może doprowadzić do poważnych problemów. Tyczy się to zarówno zakładów przemysłowych, laboratoriów, jak i ludzkiego organizmu.

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

Powered by WordPress