UBEZPIECZENIA Ubezpieczenia – blog o ubezpieczeniach

February 4, 2019

Co wpływa na atrakcyjność leasingu samochodów?

Filed under: Porady — o-ubezpieczeniach @ 12:12 pm

Dziś nie trzeba mieć wcale firmy transportowej, aby zmagać się z koniecznością posiadania firmowej floty. Co więcej, bez względu na to, w jakiej branży się działa, należy dążyć do tego, aby samochód był nie tylko bezawaryjny, ale i atrakcyjny wizualnie. Wszystko to sprawia, że leasing samochodów staje się usługą o szczególnie dużym znaczeniu.

Co z VAT-em

Oczywiście, gdy tylko zaczynamy mówić o leasingu samochodów, niemal natychmiast pojawia się kwestia VAT. To właśnie ona przyczynia się zresztą do tego, że leasing operacyjny tak często jest postrzegany jako rozwiązanie znacznie bardziej atrakcyjne niż kredyt. Jak to możliwe? Gdy kupujemy samochód na kredyt VAT jest naliczany od całej wartości samochodu. Wiąże się to z większym wydatkiem dla firmy, naturalne wydaje się więc dążenie do tego, aby zmienić taki stan rzeczy. Leasing wydaje się opcją znacznie bardziej interesującą, VAT jest bowiem naliczany przez cały okres obowiązywania umowy.

Co wpływa na atrakcyjność leasingu samochodów?

Leasing i podatki

To jednak nie VAT, a korzyści związane z rozliczaniem podatku dochodowego decydują jednak o tym, że leasing ma tak dużą liczbę zwolenników. Gdy mamy do czynienia z leasingiem operacyjnym samochodu osobowego, znajdujemy się w sytuacji, w której koszty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Tu warto wspomnieć o podejmowanych w ostatnich miesiącach przez ustawodawcę próbach zmiany takiego stanu rzeczy. Prawo podatkowe nie jest już aż tak przychylne leasingodawcom, jak miało to miejsce do tej pory. Nadal jednak mówimy o rozwiązaniu, które charakteryzuje się dużym stopniem opłacalności.

Komfort użytkowania

Tym, co sprawia, że przedsiębiorcy tak chętnie decydują się na leasing, jest też komfort, jaki daje to rozwiązanie w zmieniającym się na naszych oczach świecie. Dziś firma nie wiąże się już z konkretnym pojazdem na wiele lat. Auto pełni funkcję reprezentacyjną nawet, gdy nie jest to jasno powiedziane. Leasing pozwala zaś cieszyć się pojazdem właśnie wtedy, gdy jest on w najlepszym stanie, a tym samym – pracuje na firmowy wizerunek.

Zobacz więcej na stronie https://www.scmultirent.pl/

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

Powered by WordPress