UBEZPIECZENIA Ubezpieczenia – blog o ubezpieczeniach

December 5, 2019

Co się liczy przy wyliczaniu ceny OC?

Filed under: Porady — o-ubezpieczeniach @ 2:15 pm

Ubezpieczenie OC to ubezpieczenie komunikacyjne, które musi posiadać każdy kierowca dla swojego samochodu. Bez niego nie można poruszać się po drogach. W związku z tym musimy zakasać rękawy i wybrać się na poszukiwania najtańszej opcji. Warto wiedzieć, co wpływa na koszty polisy.

 

Czynniki ryzyka

Każde to rodzaj hazardu. Polega ono na tym, że my opłacamy składkę, a z puli uzbieranych pieniędzy od wszystkich ubezpieczonych wypłacane są następnie odszkodowania dla osób, które poniosły szkody. Logiczne jest zatem, że im więcej szkód, tym większa musi być pula przeznaczona na odszkodowania. Z jednej strony, ceny rosną odrobinę dla wszystkich, a z drugiej strony, osoby oferujące najwyższe ryzyko muszą płacić więcej. W oczach ubezpieczyciela będziemy kierowcą oferującym mniejsze ryzyko i nasza składka będzie niższa, jeśli jeździmy dłuższy czas bez powodowania szkód i to jest w zasadzie jedyny pewny, zawsze istotny czynnik. Polisa OC jest tańsza dla kierowców bezszkodowych.

Większość towarzystw ma bardzo skomplikowane mechanizmy wyliczania tego, ile wyniesie polisa OC i są to mechanizmy tajne, ponieważ bezpośrednio przekładają się na ich model biznesowy. W takich wycenach pojawia się cała masa różnych rzeczy. Przede wszystkim, pod uwagę brany jest wiek kierowcy, jego status cywilny, posiadanie dzieci, a nawet Reczy tak dziwaczne, jak posiadanie psa. Sposoby na ocenę ryzyka definiują każde towarzystwo ubezpieczeniowe i decydują o jego sukcesie na rynku.

Wielkość silnika

W pewnym sensie dziwacznym i nie do końca zrozumiałym czynnikiem związanym z wyceną polisy OC jest zawsze pojemność silnika. Im silnik większy, tym więcej będzie nas kosztowała polisa. Powstaje dość oczywiste pytanie, w jaki niby sposób pojemność silnika przekłada się na ryzyko powstania szkody lub nawet na koszty ewentualnej szkody, ponieważ wielkość silnika jest dość luźno skorelowana z wartością pojazdu. Tym niemniej, jest to czynnik cały czas wykorzystywany przez towarzystwa ubezpieczeniowe, kiedy wyceniana jest polisa OC. Trzeba to mieć na uwadze kupując samochód.

Po więcej informacji odwiedź https://www.mtu24.pl/

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.

Powered by WordPress